Archiv 2016

Kongres České glaukomové společnosti

7. - 9. dubna 2016
NH Congress Hotel Olomouc

Zpráva z kongresu

IX. kongres České glaukomové společnosti se konal v Olomouci ve dnech 7.–9. 4. 2016 v příjemných prostorách hotelu NH Collection Olomouc Congress. Akce se zúčastnilo téměř 500 oftalmologů z celé České republiky i ze Slovenska.

Ve čtvrtek odpoledne proběhly tři kurzy. Kurz MUDr. Liehneové a MUDr. Peškové byl věnován problematice gonioskopie. Ve druhém kurzu se MUDr. Skorkovská zaměřila na perimetrii a ve třetím kurzu MUDr. Kuběna zasvětil posluchače do problematiky hodnocení papil zrakových nervů. 
V pátek dopoledne, po slavnostním zahájení kongresu, byla hned na úvod odborného programu vyhlášena a předána Výroční cena České glaukomové společnosti za nejlepší práci v oblasti glaukomu za rok 2015. Cenu získala MUDr. Karolína Skorkovská za knihu Perimetrie.

Páteční odborný program byl rozdělen do několika bloků. Po celou dobu bylo k dispozici hlasovací zařízení. První blok byl věnován alternativním metodám v léčbě glaukomu.
Zazněly příspěvky, které se snažily shrnout současné názory a studie týkající se postavení magnezia, ginkgo biloby a potravinových doplňků v léčbě glaukomu. Samostatné sdělení bylo věnováno i marihuaně a glaukomu. Diskuze byla bohatá, zaměřená zejména na současná doporučení pro praxi. Největší potlesk sklidila na závěr bloku doc. Růžičková se svým praktickým doporučením: „Já mám pro své pacienty jednoduchý recept – pít minerální vodu s obsahem magnezia, každý den delší procházku a večer deci červeného vína.“

Ve druhém bloku nazvaném Setkání s odborníky nad zajímavými kazuistikami byly přednesy čtyři zajímavé kazuistiky z praxe. Ke každé z nich se vyjádřili jak panelisté, tak všichni účastníci pomocí hlasovacího zařízení. Dvě z těchto kazuistik zaujaly natolik, že se dostaly „do první pětky“ nejzajímavějších přednášek kongresu.

Po dobrém obědě pokřtil prof. Řehák knihu Sekundární glaukomy od autorky Kláry Samkové a kolektivu.

Následoval Odborný soutěžní kvíz aneb Glaukom trochu jinak pod vedením MUDr. Karhanové. Každý z členů výboru a revizní komise si připravil dvě soutěžní otázky. Nikdo kromě vedoucího kvízu však neznal všechny otázky. Soutěžilo se o odbornou lékařskou literaturu. Absolutním vítězem kvízu se stala MUDr. Lucie Kondrová. Pokud jste se kvízu nezúčastnili nebo si chcete otázky znovu projít, naleznete ho ZDE. Po každé otázce následuje vysvětlení.

Poslední blok pod vedením MUDr. Liehneové byl věnován velmi aktuální problematice refrakční chirurgie a glaukomu. Mezi panelisty zasedli glaukomatologové i refrakční chirurgové. Diskuze se dotkla nejen problematiky rohovkových refrakčních zákroků, ale i problematiky prémiových nitroočních čoček a glaukomu.

V sobotu zazněla celá řada velmi zajímavých sdělení k problematice diagnostiky a konzervativní i chirurgické léčby glaukomu. Zajímavý byl blok MUDr. Výborného a MUDr. Karhana nazvaný Rady, rady, úhrady – data a informace nejen pro glaukomovou praxi.MUDr. Výborný posluchače seznámil se současným stavem užívání antiglaukomatik v České republice a dotkl se také problematiky farmakoekonomiky. MUDr. Karhan dal ve své přednášce i praktické ukázce pěkný návod, jak se jednoduše orientovat na webových stránkách SÚKLu, MZČR a firmy PHARMDATA. Pokud si chcete návod osvěžit, přednášku MUDr. Karhana naleznete ZDE.

Po skončení programu měl každý účastník možnost odevzdat anketní lístek – vyznačit přednášku, která ho nejvíce zaujala, a také napsat své připomínky ke kongresu či návrh témat na příští rok. Všem, kteří tak učinili, děkujeme! Pokud jste anketní lístek odevzdat zapomněli a máte nějakou připomínku či postřeh, napište svůj názor na mailovou adresu info@glaukom.cz nebo marta.karhanova@fnol.cz.

A zde jsou výsledky hlasování o nejzajímavější přednášku kongresu. O druhé a třetí místo se dělí vždy dvě přednášky, které získaly stejný počet hlasů. Autorům gratulujeme!

 1. Pigmentový glaukom u pacienta s megalokorneou 
  Kondrová Lucie a kol.
 2. Kosmetická arteficiální duhovka – cesta od krásy ke slepotě
  Baxtant Alina-Dana a kol. 
  Aby bílá bílou (ne)byla
  Fichtl Marek a kol.
 3. Pacient s glaukomem v refrakční chirurgii – prémiové nitrooční čočky
  Marešová Klára a kol.
  Glaukóm – súčasť mozkových ochorení (?)
  Čmelo Jozef a kol.

Pokud jste některou z přednášek zmeškali nebo si ji chcete připomenout, jsou se souhlasem autorů k dispozici na portále GlaucomaNews v rubrice Kongresy a sympozia.

Velmi ráda bych poděkovala všem, kteří se na přípravě kongresu podíleli, aktivním i pasivním účastníkům, organizátorům i firmám. A pevně doufám, že se v podobně příjemné atmosféře setkáme na naší další akci příští rok.

Za výbor ČGS

MUDr. Marta Karhanová, Ph.D., FEBO
prezident kongresu

 

12th EGS Congress

19. - 23. 6. 2016
Prague, Czech Republic

Více informací o akci naleznete zde.

Aktuality

Volby výboru a dozorčí rady ČGS na období 2022 – 2025

Vážené kolegyně, vážení kolegové,
dovolujeme si Vás tímto informovat o výsledcích voleb do výboru a dozorčí rady ČGS na období 2022 – 2025.

2. Kolo voleb - odevzdáno 124 hlasů + 3 hlasy přišly po termínu.

15th EGS Congress

Dear all, 

I hope to find you all well.

We are very excited to finally host again -after the Covid era- an in-person meeting.

The 15th EGS meeting is going to be held in Athens from the 4th to the 8th of June. As you can see, this year's program is outstanding! We are very pleased to reunite after those 2 years of pause all the top glaucoma specialists in one place again. And the venue is just spectacular!
https://egs2022.org

Žádost o pomoc od Ukrajinské glaukomové společnosti

Vážená paní doktorko, vážený pane doktore,

česká glaukomová společnost byla požádána o pomoc kolegy z Ukrajiny.

Odkaz na sbírku naleznete ZDE

V odkazu ZDE, naleznete dopis s žádostí o pomoc od Ukrajinské glaukomové společnosti.

Děkujeme, že s námi pomáháte.